Основни понятия, свързани с финансовата грамотност
Финансовата грамотност е свързана с финансовото образование, финансовото приобщаване, финансовото благосъстояние, финансовата устойчивост и защита на потребителите на финансови услуги.
Финансовото приобщаване (financial inclusion) е друго понятие, което има пряка връзка с финансовата грамотност. Обикновено съществува право-пропорционална зависимост между двете понятия. Колкото потребителите на финансови услуги притежават по-висока степен на финансово приобщаване, толкова те по правило са и по-финансово грамотни. Финансовото приобщаване се дефинира като процес на стимулиране на достъпни, навременни и адекватни възможности за използване на широк набор от регулирани финансови продукти и услуги, както и разширяването на употребата им от всички групи на обществото. По-широката употреба на финансови продукти и услуги следва да се осъществява чрез прилагането на съществуващи и иновативни подходи, включително финансово осъзнаване и образование.
Финансовото благосъстояние (financial well-being) също заема важно място при дефинирането на финансовата грамотност. Елементите на финансовото благосъстояние се определят чрез серия от въпроси и отговори, които се стремят да откроят по какъв начин респондентите възприемат своето финансово положение, как финансите се намесват в техния живот, колко сериозна е тяхната задлъжнялост и в крайна сметка могат ли възрастните да имат спокойни старини, без да се тревожат за финансите си. Примери за въпроси и изявления, с които се определя финансовото благосъстояние, са:
- доколко съм доволен от настоящото си финансово състояние;
- моето финансово състояние ограничава възможностите ми да правя нещата, които са важни за мен;
- обикновено се тревожа за възможността за изплащане на ежедневните ми разходи;
- моите финанси контролират моя живот;
- загрижен съм, че парите няма да ми стигнат;
- имам висока степен на задлъжнялост;
- други.
Финансовото благосъстояние има тясна връзка и с финансовата устойчивост (financial resilience). Финансовата устойчивост на отделния потребител или инвеститор на дребно е от съществено значение за поддържането на стабилността на финансовия сектор и реалната икономика, а оттам и за осигуряването на икономическа и социална устойчивост на обществото. Финансовата устойчивост помага също така населението и домакинствата да поемат негативните ефекти от непредвидени кризи и шокове в обществото, икономиката и финансовия сектор. Тя допринася за по-лесното адаптиране на потребителите към промените и за преодоляване на краткосрочните и дългосрочни рискове и предизвикателства.
Финансовото образование и финансовата грамотност са елементи и от защитата на потребителите на финансови услуги (financial services consumer protection), наред с регулирането на финансовите услуги и контролът, който се осъществява на финансовия сектор от страна на надзорните органи.