към 31 юли 2024 г.
- Към 31.07.2024 г. по програмите, финансирани от ЕФРР, КФ, ЕСФ+ и ФСП, са сключени договори в размер на 5,621 млрд. лева, а реално изплатените средства възлизат на 1,288 млрд. лева. В периода от одобрението на програмите са приключили общо 69 процедури за предоставяне на финансова помощ с общ бюджет 6,82 млрд. лева. Понастоящем са отворени за кандидатстване 38 процедури с общ размер на финансирането от 5,724 млрд. лева. Информация за всички отворени за кандидатстване процедури можете да откриете тук.
- Бюджетът на програма „Развитие на човешките ресурси“ възлиза на 3,84 млрд. лева. До момента стойността на програмираните средства възлиза на 1,721 млрд. лв., което представлява 44,71% от бюджета на програмата. Обявени са общо 29 процедури за подбор на проектни предложения по основните приоритети на програмата. През м. юли беше отворена за кандидатстване процедура „Повишаване на капацитета на служителите на АСП - компонент 2“ с бюджет от 24,1 млн. лв. В рамките на месеца приключи оценката на процедури „Устойчива заетост за хора в неравностойно положение“ с бюджет от 100 млн. лева и „Продължаваща подкрепа за дългосрочна грижа“ с бюджет от 12 млн. лв. и предстои сключване на договори. В процес на оценка са процедури „EURES България“ с бюджет 14,8 млн. лв. и „Повишаване на административния капацитет и модернизиране на услугите, предлагани от Агенция по заетостта“ с бюджет от 57,4 млн. лв. По програмата до момента са подадени 3 796 проектни предложения и са сключени 608 договора, като стойността на договорените средства възлиза на 1,145 млрд. лева, а на разплатените – 225 млн. лева.
- Програма „Образование“ оперира с бюджет в размер на 1,88 млрд. лева. По програмата се изпълняват три операции от стратегическо значение – за подкрепа за личностно развитие в училищното образование, за модернизиране на професионалното образование и обучение и за подкрепа за личностно развитие в предучилищното образование с общ бюджет от 326,5 млн. лева, както и бюджетна линия по техническа помощ с бюджет към момента от 82 млн. лева. Обявена е процедура за директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ (БФП) „От висше образование към заетост“ с бюджет 187 млн. лева. На 23 май 2024 г. е отворен втори срок за кандидатстване по процедурата за подбор на проектни предложения за утвърждаване на интеркултурното образование. Предстои да бъде обявена процедура за директно предоставяне на БФП на стойност 166 млн. лева за подобряване на качеството на общото образование чрез ефективно прилагане на компетентностен модел. На последното си заседание през м. април 2024 г. Комитетът за наблюдение на програмата одобри критерии за подбор на три операции, които ще се реализират чрез прилагане на интегрирани териториални инвестиции (ИТИ). В оценка са процедури „Подкрепа за развитие на проектна докторантура“ със заявено финансиране в размер на 58,5 млн. лева и „Утвърждаване на интеркултурното образование чрез култура, наука и спорт“ със заявено финансиране в размер на 19,5 млн. лева. Общо договорените средства по програмата до момента възлизат на 408,5 млн. лева, а разплатените – на 89,1 млн. лева.
- Програмата за храни и основно материално подпомагане е с бюджет от 411,7 млн. лева. Основните направления на подкрепата са: „Подпомагане с пакети хранителни продукти и хигиенни материали“; „Топъл обяд“; „Пакети за новородени деца“ и „Детска кухня“, като са стартирали процедури по всички направления. Договорените средства са в размер на 357,5 млн. лева, а реално разплатените – 161,4 млн. лева. С РМС № 397 от 07.06.2024 г. е дадено разрешение за наддоговаряне на 15% от бюджета на програмата.
- Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ е с бюджет в размер на 2,93 млрд. лева. До момента по програмата са обявени общо 6 процедури за предоставяне на БФП, които заедно със средствата за подбор на концепции за ИТИ и сключеното с „Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД споразумение за възлагане изпълнението на финансовите инструменти по програмата възлизат на 2,14 млрд. лв. или 73% от бюджета на програмата. Към настоящия момент е отворена за кандидатстване една процедура за подбор на проектни предложения, осигуряваща подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите. В изпълнение са пет процедури за предоставяне БФП, свързани с реализация на мерки за интернационализация на българските МСП, за разработване и внедряване на иновации в предприятията, за повишаване на дела на чуждестранните инвестиции в България и техническа помощ. Общо договорените средства до момента възлизат на 1,362 млрд. лева или 46% от бюджета на програмата, а разплатените – на 408,8 млн. лева, което е 14%. Към края на м. юли по процедурите за предоставяне на БФП чрез подбор, по които кандидатстването вече е приключило, са подадени над 1 200 проектни предложения, които са в процес на оценка.
- Програма „Транспортна свързаност“ реализира инвестиции в транспортна инфраструктура с бюджет от 3,7 млрд. лева. До момента са обявени осем процедури за предоставяне на БФП, свързани с развитие на железопътния, пътния и водния транспорт, с информационни системи в транспорта, с интермодалност в градски условия и техническа помощ. Тези процедури обхващат над 95% от бюджета на програмата. Предстои обявяването на процедури за подпомагане на интермодални оператори с бюджет 34,5 млн. лева и за алтернативни горива на стойност 92 млн. лева, от които: 42,4 млн. лева за изграждане на зарядна инфраструктура за електрически превозни средства по Трансевропейската транспортна мрежа и 49,6 млн. лева за изграждане на инфраструктура за алтернативни горива в пристанищата за обществен транспорт (морски и вътрешно-водни) по TEN-T мрежата. Общо договорените средства по програмата до момента възлизат на 428,3 млн. лв., а изплатените средства – на 76 млн. лв.
- Програма „Околна среда“ обхваща съществен обем от финансиране в размер на близо 3,56 млрд. лева. Процедурите са по приоритети „Води“ „Отпадъци“, „Биологично разнообразие“, „Риск и изменение на климата“, „Въздух“ и „Техническа помощ“. Към 31.07.2024 г. са приключили 15 процедури за кандидатстване, а текущо са отворени 10 процедури, като стойността на предоставения за кандидатстване ресурс е 2,75 млрд. лв., което представлява 77% от общия бюджет на програмата. Предоставената безвъзмездна финансова помощ към 31.07.2024 г. възлиза на 1,009 млрд. лева, които представляват 28,34% от общия бюджет на програмата. Подписаните договори за предоставяне на БФП са за изпълнението на 61 проекта, от които 3 бр. по приоритет „Води“, 8 бр. по приоритет „Отпадъци“, 19 бр. по приоритет „Биоразнообразие“, 1 бр. е по приоритет „Риск и изменение на климата“, 23 бр. са по приоритет „Въздух“ и 7 бр. по приоритет „Техническа помощ“. Понастоящем в оценка са още 13 проектни предложения. Реално изплатените суми по сключените договори възлизат на 106,6 млн. лева или 3% от бюджета по програмата.
- Програма „Техническа помощ“ с общ бюджет в размер на 237,5 млн. лева финансира ефективното и координирано изпълнение на Политиката на сближаване в България с акцент върху укрепване на административния капацитет на националните органи, бенефициентите и партньорите по програмите, обхванати от Споразумението за партньорство. Към 31 юли 2024 г. са приключили 4 процедури за предоставяне на БФП и още 4 процедури са отворени за кандидатстване. Общо отворените процедури са на стойност близо 209,2 млн. лева (88,3% от бюджета на програмата). Договорените средства са в размер на 91,5 млн. лева (38,5 % от бюджета), а реално изплатените средства по сключените договори са в размер на 5,8 млн. лева (2,5% от бюджета на програмата). За обществено обсъждане са публикувани Насоките за кандидатстване и приложенията към тях по една нова процедура за подбор на проектни предложения на организации на гражданското общество „Активни и компетентни организации на гражданското общество за повишаване на добавената стойност на политиката на сближаване в България“ на обща стойност 8,6 млн. лева. Към момента в процес на оценка са един финансов план за бюджетна линия по процедура „По-висока добавена стойност на Системата за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление“ и едно проектно предложение по процедура „Активно ангажиране на общините при изпълнението на Споразумението за партньорство 2021-2027 г.“.
- Програма „Развитие на регионите“ е с бюджет в размер на 6,5 млрд. лева, от които 3,6 млрд. лева по приоритетите, съфинансирани от ЕФРР, и 2,9 млрд. лева по приоритета, съфинансиран от Фонда за справедлив преход (ФСП). Приключи фаза 1 от изпълнението на инструмента ИТИ. Подадени са общо 165 бр. концепции за ИТИ, оценени и приоритизирани от страна на регионалните съвети за развитие. Проведени са заседанията на шест Регионални съвети за развитие (РСР), на които са взети финални решения относно оценката и класирането на концепциите за ИТИ. В рамките на Приоритет 3 e издадена една заповед за предоставяне на БФП за бюджетна линия по процедура „Подкрепа за ефективно прилагане на интегрирания териториален подход и на политиките от секторите на интервенция на ПРР“ в общ размер 40,6 млн. лв. По бюджетната линия се изпълнява и Споразумение за предоставяне на консултантски услуги "България: Подобряване на институционалния капацитет за прилагане на подходи за интегрирано териториално развитие в регионалното развитие“ между МРРБ и Международната банка за възстановяване и развитие (Световна банка). В рамките на Приоритет 5 са издадени 5 заповеди за предоставяне на БФП за бюджетни линии по процедура „Подкрепа за успешно изпълнение на ПРР“ в общ размер 119,3 млн. лв. Сключено е финансово споразумение с “Фонд мениджър на финансови инструменти в България“ ЕАД за управление на средствата за финансови инструменти по програмата в размер на 462 млн. лева. По процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност“ предстои прием на проектни предложения, като крайния срок за кандидатстване е 19.09.2024 г. Договорените средства по ПРР към края на отчетния период възлизат на 621,9 млн. лв., а разплатените – 179,9 млн. лв. Приключи приемът на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“. Процедурата е насочена към кандидати от 10-те най-големи общини в страната. В рамките на срока за кандидатстване са подадени над 200 проектни идеи към 10-те общини. Приключена е оценката на проектните идеи в 7 от общините (Стара Загора, Велико Търново, Столична община, Пловдив, Плевен, Видин и Благоевград), като до края на м. август се очаква да приключи оценката и в останалите 3 общини. Сформирани са 3 подкомитета за справедлив преход (за областите Стара Загора, Перник и Кюстендил) към Комитета за наблюдение на програмата, чиято основна функция е да подпомагат управляващия орган и комитета за наблюдение в подготовката и изпълнението на процедурите по ФСП.
- Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ - финансирането по програмата възлиза на 2,13 млрд. лева. Изпълнява се финансово споразумение с „Фонд мениджър на финансовите инструменти в България“ ЕАД за управление на финансов инструмент „Фонд за технологичен трансфер“, което е на стойност 117,4 млн. лева. До края на м. юли на потенциалните бенефициенти по програмата е предоставен достъп до общо 670 млн. лв., включващи приключилите 9 процедури за набиране на проекти, средствата за финансови инструменти, ресурса за концепции за ИТИ и техническа помощ, което представлява 31,52% от бюджета на програмата. Отворена за кандидатстване е процедурата за устойчиво развитие на центровете за върхови постижения и центровете за компетентност с бюджет 336 млн. лева. Общо договорените средства възлизат на 198,3 млн. лева, включително национално съфинансиране, което представлява 9,27% от бюджета на програмата. Разплатените средства са в размер на 45,6 млн. лева или 2,17% от бюджета на програмата.
Информация за финансовия напредък и одобрените проекти по всяка програма можете да откриете тук.
Приоритети на програмите
Програма „Развитие на човешките ресурси“ подкрепя политиките на страната ни за устойчива заетост, вкл. чрез активиране на пазара на труда на безработни и неактивни лица и младежи, както и тези за социално включване и интеграция чрез прилагане на мерки предвидени в Стратегията за дългосрочна грижа и Европейската гаранция за детето. Общият брой на лицата, които се очаква да повишат квалификацията си е 212,6 хил., като от тях лицата, които се очаква да придобият дигитални умения са 142,3 хил.
Програма „Образование“ реализира дългосрочни мерки за намаляване дела на преждевременно напусналите училище, развитие на ключови компетентности и дигитална трансформация на училищното образование, в т.ч. професионалното образование и обучение. Акцент се поставя и върху адаптирането на професионалното образование и обучение спрямо динамиката на пазара на труда. Продължават мерките за въвеждане на форми на дуално образование и професионалното ориентиране на студентите чрез практики.
Програмата за храни и основно материално подпомагане има принос към цялостната национална политика за смекчаване и намаляване на бедността и за преодоляване на социалното изключване. Мерките по програмата ще достигнат до най- малко 600 000 души, които се нуждаят от подкрепа за задоволяване на базови, основни жизнени нужди.
Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ е пряко насочена към постигането на интелигентен и устойчив растеж на българската икономика, както и осъществяването на индустриална и цифрова трансформация. Програмата е насочена към предприятията с фокус върху малките и средните предприятия. Основните области на подкрепа са НИРД и иновации в предприятията, дигитализация, предприемачество, растеж и конкурентоспособност, както и енергийна ефективност и преход към кръгова икономика.
Програма „Транспортна свързаност“ реализира инвестиции в пътна и железопътна инфраструктура, интермодалност и алтернативни горива по линия на Кохезионния фонд и Европейския фонд за регионално развитие. В пътната инфраструктура се дава приоритет на проекти в Северна България, с изграждането на тунела под връх Шипка и автомагистрала „Русе-Велико Търново“. До края на програмния период се очаква завършването на лот 3.2 на АМ „Струма“. Инвестициите в железопътния транспорт обхващат модернизация на участъци по линии София-Пловдив и София-Драгоман-сръбска граница, както и изграждане на жп връзка между България и Северна Македония. Предвидени са инвестиции за развитие и разширяване на пристанища за обществен транспорт за извършване на мултимодални операции, модернизация и развитие на терминали и пристанищни съоръжения за комбиниран транспорт. Финансират се и мерки, свързани с безопасността на транспорта (автомобилен, железопътен и воден).
Програма „Околна среда“ - инвестициите покриват политиките и инфраструктурата за устойчиво управление на водите; насърчаване на прехода към кръгова и основаваща се на ефективно използване на ресурсите икономика; подобряване на защитата и опазването на природата; насърчаване на адаптирането към изменението на климата. Изведени като инвестиции със стратегически характер са постепенното премахване на използването на отоплителни уреди на твърдо гориво и пилотните инвестиции в отоплителни системи, използващи водородни технологии – като алтернативна опция за битово отопление на твърдо гориво.
Програма „Техническа помощ“ ще осигури подкрепа за повишаване на добавената стойност на системата за управление на средствата от Европейските фондове при споделено управление чрез оптимизиране на средата за изпълнение на Споразумението за партньорство, укрепване на капацитета на звената за координация, управление и контрол на програмите, бенефициентите и партньорите, ангажиране на социалните партньори и организациите на гражданското общество за добро управление на средствата от фондовете на ЕС и повишаване на видимостта и прозрачността относно приноса на тези фондове.
Програма „Развитие на регионите“ подкрепя интегрираното градско развитие и интегрираното териториално развитие на регионите. Програмата се изпълнява чрез инструменти за териториално развитие, вкл. Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ). Чрез програмата се реализира и Фондът за справедлив преход.
Програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ акцентира върху устойчивото развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема, развитието на технологичния трансфер, подобряване на сътрудничеството наука-бизнес и цифровата трансформация на публичния сектор.