Заместник-министър Маринела Петрова: Бюджетът за 2021 г. е различен, защото и времената също са различни
30.10.2020 г.
„Бюджетът е различен, в сравнение с последните близо 20 г. той наистина е различен, защото и времената също са различни. Ние живеем в ситуация, която никой не може да нарече нормална, ние не можем да продължим в нея със старите методи в областта на бюджета“ – така заместник-министърът на финансите Маринела Петрова коментира предложения от правителството проектобюджет за 2021 г. в предаването „Панорама“ на БНТ.
В отговор на въпрос дали правителството изпразва хазната, зам.-министър Петрова каза, че хазната на страната е трупана като резерв доста години – не е заслуга само на това правителство, като изцяло е спазена поговорката „да спестяваме в добри дни, за да можем да харчим в лоши“. „Ние не изпразваме фискалните резерви, в тригодишната фискална рамка, която предлагаме, оставяме един буфер от минимално изискуем размер от 4,5 млрд. лв., който ще бъде във фискалния резерв – т.е. и в трите предстоящи години няма да слезем под този буфер“ – добави Маринела Петрова.
По отношение на фискалната позиция на страната ни в условията на световната криза, зам.-министър Петрова даде пример, че по данни на Евростат за дефицитите на държавите членки в ЕС, генерирани за справяне в ситуацията, България е на едно от най-добрите места – на пето място, по нисък дефицит за 2020 г., дори и след актуализирания бюджет за годината. „Да, бяхме най-големите „скъперници“, но до преди няколко седмици, бяхме единствената държава, която нямаше да влезе в процедурата за нарушители на процентното дефицитно правило, но сега, с промените в закона за бюджета за 2020 г., ние влизаме в по-естествена среда, в която са и другите европейски страни в момента. Например, Хърватия е с над 7 процента дефицит за тази година“ – аргументира се още Маринела Петрова.
В коментар за социалните мерки на правителството, и по-специално на мярката за подпомагане с по 50 лв. на пенсионерите в месеците на кризата, заместник-министърът каза, че пенсионерите са сред най-уязвимите групи и макар, че тези 50 лв. не са със съществен принос за повишаване на техните доходи, те са минимална стъпка в посока за преодоляване на проблемите в условия на пандемия.
За 2021 г. парите за здравеопазване нарастват с близо 600 млн. лв., каза още Петрова, като допълни, че това не е единственото финансиране на българската здравна система, има средства по европейския механизъм ReactEU, както и ресурсът от европейските фондове ,и от нови механизми на ЕС за пандемията.
„Икономическите мерки на правителството в условия на пандемия са за бизнеса, който е на светло, а не за сенчестия. Когато бизнесът в добрите времена е на светло, това ще му помогне да се справи по-добре и в трудните времена“ – обобщи зам.-министър Петрова принципната политика на правителството и припомни, че през пролетта на тази година разходите на страната ни са били ограничени, за да може днес правителството да е адекватно на променените през цялата 2020 г. условия – сега ситуацията се влошава и разходната политика се променя.
Цялото интервю можете да прочетете тук.