Министър Владислав Горанов: Заменяме валутния борд с евров
16.07.2020 г.
„Присъединяването на българския лев към валутния механизъм, предшестващ еврозоната, е резултат от проведени реформи и признание от европейските ни партньори за добре свършена работа. В същото време, това е и мотивация за всички нас реформите да продължат.“ Това заявява министърът на финансите Владислав Горанов в интервю за „Капитал“. По думите му до този момент влизането в ERM II и приемането на еврото е срещало по-скоро подкрепа в политическия дебат, но ако следващото правителство не го припознае като приоритет, е възможно процесът да бъде забавен. Според министър Горанов при наличие на политическа воля ангажиментите са изпълними до 2023 г. и са в полза на българското общество. „Основен ангажимент на страната ни за периода до влизането в еврозоната ще бъде подготовката и реализирането на национален план с конкретни стъпки за плавното преминаване на националната ни валута от лев към евро“, разясни той.
Министърът признава за възможен инфлационен риск, като уточнява, че върху нивото на този Маастрихтски критерий влияят и редица международни фактори, но изразява оптимизъм, че страната ни ще се вмести в референтната му стойност: „Присъединяването към еврото е основен фактор за ценова и доходна конвергенция“.
„При ситуация, в която всички резерви на централната банка са еврови, да си на масата при взимането на решенията от ЕЦБ, е по-скоро увеличение на нашия суверенитет, отколкото загуба на такъв“, категоричен е Владислав Горанов и допълва: „Ние отдавна сме консумирали всички рискове, обвързвайки българския лев към еврото“. Министър Горанов е категоричен, че нито една част на баланса на БНБ няма да стане собственост на правителството. По-активното управление на резервите на БНБ също в никакъв случай не означава трансфер на ресурси от БНБ към ЕЦБ, извън участието в капитала на ЕЦБ, или възможност на което и да е правителство да извърши неблагоразумни разходи или да се разпусне разумната фискална политика, наложена сега от борда. „От гледна точка на правилата на борда почти нищо няма да се промени за правителството, защото и сега, и с влизането в еврозоната, централните банки нямат право да кредитират правителства. И всъщност ние ще заменим валутния борд с евров борд, образно казано“, заявява финансовият министър.
По отношение на възможността за промяна на фиксирания курс при престоя ни в ERM II финансовият министър припомни, че такъв риск не съществува и ако някой някога постави въпрос за присъединяване на българския лев към еврото с друг курс, просто това няма да се случи. България еднолично е поела ангажимент, че това ще е курсът. „Установяването на суапова линия между ЕЦБ и БНБ в размер на не по-малко от 2 млрд. евро по-рано тази година допълнително подсигурява международните валутни резерви на лева. Вероятно ще има много спекулации в тази посока, но Ви уверявам, че българският лев ще бъде заменен с евро при курс 1,95583 независимо кой е финансов министър, кой управлява, кой е гуверньор на БНБ“, подчертава той.
На въпрос, свързан с поетите от страната ни ангажименти по пътя ни към еврото, министърът посочва: „Винаги има какво да се подобри в съдебната система и тя е важен фактор за подобряване на икономическата среда. Ние сме в Механизъм за сътрудничество и проверка, който не е приключил. Аз съм убеден, че той ще бъде заменен с общ за всички държави нов механизъм за спазване върховенството на закона“.
Във връзка с преодоляване на последното препятствие за ERM II – капитализацията на ПИБ с намеса на държавата през ББР, финансовият министър коментира: „Със сигурност размерът на участие, което ББР има в ПИБ, ще доведе до възможност за влияние при вземането на решения. Не са водени разговори с акционерите доколко са готови да предоставят длъжности в надзорния или управителния съвет за номинации от ББР. В случая това не е водещо дотолкова, доколкото възприятието, че увеличението на капитала е наливане на пари, е грешно. Това не е субсидия за ПИБ. Това е инвестиция в активи. Аз съм убеден, че ББР ще излезе от тази инвестиция без загуба. Аз съм удовлетворен, че този дългосрочен проект – включването на българския лев в ERM II, ще е добър знак за икономиката и той ще се прояви в дългосрочен план“.
Цялото интервю на министъра на финансите Владислав Горанов може да видите тук.