Министър Горанов: Еврото е гаранция за невъзвратимостта на процеса по европейска интеграция
28.01.2019 г.
„През последните 20 години еврото се утвърди като втората най-използвана валута в света. Опитът да се съберат толкова разностранни икономики под общ монетарен механизъм безспорно е предизвикателство, но се видя, че еврото успешно премина огромния шок от финансовата криза през 2008-2009 г. и гарантира благосъстоянието на европейските граждани“. Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на граждански диалог на тема „България по пътя към еврото“, организиран от Европейската комисия в България. В събитието участие взеха още вицепрезидентът на ЕК и комисар по въпросите на еврото и социалния диалог Валдис Домбровскис и депутатът от ЕП Ева Майдел.
Министър Горанов допълни, че след кризата е изградена и много по-сериозна инфраструктура в единния паричен съюз и припомни, че в продължение на този процес по време на Българското председателство на Съвета на ЕС е приет основополагащ документ за намаляване на рисковете в банковата система. Той уточни, че към момента текат интензивни дебати относно стъпките и към следващия елемент – споделяне на рисковете. „Аз съм дълбок оптимист, че еврото е гаранция за невъзвратимостта на процеса по европейска интеграция“, отбеляза той. По думите му не е случайно, че в днес в България се говори за еврото, защото това е една от доста смислените цели на бъдеща интеграция на България, консенсусно приета от повечето политически сили и от обществото. „Няма да спестя удовлетворението си, че след толкова години получихме ясен ангажимент през какво трябва да минем, за да стигне българският лев във Валутния механизъм 2 (ERM II)“, подчерта той.
„Прегледът на активите на банките и стрес-тестовете са част от ясно разписан между българските банки и ЕЦБ процес. Събирането на информация започна през есента на миналата година и към този момент всички дейности протичат по план, така че можем да очакваме, че до месец юни оценките ще бъдат готови“, обясни министърът. Той припомни, че това е предварително условие ЕЦБ да заяви дали е готова да установи тясно сътрудничество с БНБ по отношение на банковия надзор и България да установи тясно сътрудничество с ЕЦБ в Банковия съюз. Министърът отбеляза, че съгласно разговорите от юли 2018 г., присъединяването на България към ERM II е обвързано едновременно с установяване на тясно сътрудничество с ЕЦБ и достатъчна подкрепа от партньорите ни в еврозоната.
По отношение на спекулациите за ценови шок вследствие на валутната промяна, финансовият министър коментира, че съгласно опита тези процеси са управляеми и съществуват много механизми, повечето от които пазарни, които могат да минимизират подобни рискове. „Примерът от последните държави, които са се присъединили към еврозоната, показва, че дори да има подобни ценови изменения, те се свързват повече с ускорените темпове на конвергенция по отношение на доходите. Ако можем да очакваме подобни процеси, те не биха били инфлационни процеси или спекула, а нормална част от икономическия процес“, обясни Владислав Горанов.
След края на форума комисар Домбровскис се срещна с министър Горанов и неговия екип в Министерството на финансите. По време на срещата беше обсъден напредъкът по Плана за действие за присъединяване на България към ERM II.