Писмен отоговр на въпрос от Калина Константинова - народен представител от ПГ на "Продължаваме промяната-Демократична България", относно актуални проблеми по прилагането на Закона за защита от домашното насилие
30.08.2024 г.
УВАЖАЕМА ГОСПОЖО КОНСТАНТИНОВА,
Във връзка с отправен въпрос относно приемането на Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2024 г. и изпълнението на свързаните с това дейности, Ви уведомявам за следното:
Със Закона за изменение и допълнение на Закона за защита от домашното насилие (ЗИД на ЗЗДН), (обн., ДВ, бр. 66 от 2023 г.), за първи път е създаден на законово ниво специализиран постоянно действащ колективен и консултативен орган за осъществяване на държавната политика по превенция и защита от домашното насилие към Министерския съвет – Национален съвет за превенция и защита от домашното насилие (Национален съвет).
Националният съвет е колективен орган, чийто състав е изрично посочен в чл. 6а, ал. 3-5 от ЗИД на ЗЗДН, където освен представителите на изпълнителната и съдебната власт са посочени, че се включват представители на юридически лица с нестопанска цел, които осъществяват дейност по превенция и защита от домашното насилие.
С Решение № 606 на Министерския съвет от 11.09.2023 г. е определен председател на Националния съвет, а с Постановление № 276 на Министерския съвет от 13.12.2023 г. е приет Правилник за устройството, организацията и дейността на Националния съвет. С горепосоченото постановление е създаден и отдел „Превенция и защита от домашно насилие, сътрудничество по етническите и интеграционни въпроси и взаимодействие с гражданското общество” (ПЗДНСЕИВВГО) към главния секретар на Министерския съвет, който изпълнява функциите на секретариат на Националния съвет.
Националният съвет досега е провел две заседания – на 21.02.2024 г. и на 28.05.2024 г. На заседанията са одобрени приоритетните дейности за финансиране на проекти по превенция и защита от домашното насилие, в съответствие с чл. 6е, ал. 6 от ЗЗДН, а именно:
- работа с органите на съдебната власт;
- работа с органите на Министерството на вътрешните работи, включително обучение на полицаи и други служители на правоприлагащите органи за идентифициране на случаите на домашно насилие, по протоколи за реагиране и прилагане на съответното законодателство;
- обучение в учебните заведения за предотвратяване на домашното насилие и насърчаване на равнопоставеността и уважението между половете;
- обучение на лицата, които извършват превенцията и защитата по закона;
- мониторинг на прилагането на закона;
- подготовка и провеждане на информационни кампании, семинари и конференции;
- специализираните услуги за предоставяне на защита, помощ и подкрепа на лицата, пострадали от домашно насилие или в риск – социално, психологическо и правно консултиране в консултативен център и в защитено жилище;
- специализирани програми за предотвратяване на агресията и справяне с гнева за извършителите на домашно насилие, които включват социално и психологическо консултиране.
Със Заповед № Р-2/08.01.2024 г., изм. със Заповед № Р-111/10.06.2024 г. на министър-председателя е сформирана работна група, която да изготви предложения за изменения и допълнения на Правилника за прилагане на Закона за защита от домашното насилие (ППЗЗДН), приет с Постановление № 113 на Министерския съвет от 2010 г. (обн., ДВ, бр. 45 от 2010 г.; изм. и доп., бр. 47 от 2012 г. и бр. 50, 60 и 100 от 2014 г.). В съответствие с множеството промени, които са приети със ЗИД на ЗЗДН, на проведеното заседание на Министерския съвет на 21.08.2024 г. е прието Постановление № 304 на Министерския съвет от 26.08.2024 г. за изменение и допълнение на ППЗЗДН.
Съгласно разпоредбата на чл. 6б, т. 3 от ЗЗДН, Националният съвет разработва и актуализира координационен механизъм за помощ и подкрепа на лица, пострадали от домашно насилие и го представя за приемане от Министерския съвет. Следи за ефективното му функциониране и дава указания и препоръки по прилагането му. На проведеното заседание на 28.05.2024 г., Националният съвет е обсъдил и приел Координационен механизъм в контекста на направените предложения по време на заседанието. Предстои приемането му от Министерския съвет.
Съобразно чл. 6б, т. 17 от ЗЗДН, Националния съвет поддържа и развива национална телефонна линия за помощ на лица, пострадали от домашно насилие и в риск. Във връзка с приключилите договорни отношения на Министерството на правосъдието с Фондация „Анимус“ относно преминаването на дейността по превенция и защита от домашното насилие в Министерския съвет, администрацията на Министерския съвет встъпи в правата на възложител по договора. На 18.06.2024 г. е сключен нов едногодишен договор с фондация „Анимус“ след проведена обществена поръчка.
По отношение на поставения въпрос в какъв срок ще бъде приета Националната програма за превенция и защита от домашното насилие за 2024 г., съгласно чл. 6е, ал. 4 от ЗЗДН, Министерският съвет приема тригодишна национална програма за превенция и защита от домашното насилие в срок до 31 март на съответната година. Програмата се подготвя от секретариата на Националния съвет – отдел „ПЗДНСЕИВВГО“ към главния секретар на Министерския съвет. На проведеното заседание на 28.05.2024 г., Националният съвет е приел проект на Национална програма за превенция и защита от домашното насилие за периода 2024 – 2026 г. с направените предложения по време на заседанието. Впоследствие Националната програма претърпя промени, предвид постъпили съществени становища при междуведомственото съгласуване, което се проведе през м. юни 2024 г., както и поради неправилно определени индикатори към целите на програмата и определени целеви стойности за финансиране на конкурсната процедура за проекти на юридически лица, осъществяващи дейности за превенция и защита от домашно насилие. След направените корекции, Националната програма беше публикувана за обществено обсъждане на Портала за обществени консултации към Министерския съвет и към настоящия момент тя е напълно изготвена и е представена за приемане от Съвета за развитие, след което ще бъде приета от Министерския съвет, което се предвижда през месец септември 2024 г. След нейното приемане ще бъде взето решение, дали ще бъде обявен конкурс, предвид краткото време за финансиране до края на годината.
Относно поставения въпрос в какъв срок ще бъде изработена и кога ще заработи Националната информационна система за превенция и защита от домашното насилие, съгласно чл. 6б, т. 6 от ЗЗДН, Националният съвет създава и поддържа Национална информационна система за превенция и защита от домашното насилие, осъществени на територията на страната или по отношение на български граждани в чужбина, които са потърсили помощ и подкрепа, както и списък на юридическите лица, които осъществяват дейности по превенция и защита от домашното насилие по реда на същия закон, при спазването на изискванията на Закона за защита на личните данни.
Поради определени решения на бившия главен секретар на Министерския съвет и отстранения началник на отдел „ПЗДНСЕИВВГО“ относно изграждането на информационната система, както и поради констатирано нарушение за неспазване на правилата на администрацията на Министерския съвет по възлагане на обществени поръчки, изграждането на системата е забавено.
Към момента администрацията на Министерския съвет полага усилия да стартира процеса, като беше ускорено планирането, подготовката и създаването на необходимите условия за изграждане и поддържане на системата, включително изготвянето на техническа спецификация за възлагането на изграждането и поддържането на системата. Техническата спецификация за възлагането на изграждането и поддържането на системата ще бъде съобразена с изискванията на Закона за електронното управление при провеждането на обществени поръчки за разработване, надграждане или внедряване на информационни системи и изискванията за оперативна съвместимост и мрежова и информационна сигурност. Разписването й предхожда сериозно планиране на цялостното изграждане на системата и анализиране на бизнес процесите в администрацията на Министерския съвет и между администрациите, както и между администрациите и органите на съдебната власт, както и с неправителствения сектор, които ще обменят данни, свързани с превенцията и защитата от домашното насилие.
ЛЮДМИЛА ПЕТКОВА
ЗАМЕСТНИК МИНИСТЪР-ПРЕДСЕДАТЕЛ И
МИНИСТЪР НА ФИНАНСИТЕ