Пътят на Република България към еврозоната
Пътят на България към еврозоната е предначертан още с Договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз. Подписвайки го, България е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента, в който изпълни всички числови критерии от Маастрихт.
С присъединяването на България към еврозоната ще станем част от общност, в която близо 350 милиона граждани на 20 държави членки на ЕС използват еврото като своя национална валута. Членството в най-развития паричен съюз в света носи значителни ползи в политически и репутационен аспект, макар и те да не могат да бъдат количествено измерени. Интегрирайки се по-силно в ядрото на формиране на политиките в ЕС и доближавайки се по този начин до едни от най-развитите държави в Европа, България ще направи голяма крачка напред в това да се отдели от „периферията“ на ЕС.
Интеграцията на България в най-голяма степен в ядрото на Икономическия и паричен съюз е важна с оглед настоящата геополитическа и икономическа ситуация. Това не само ще направи страната по-подготвена за сегашните, но и за последващите кризи, с които тя може да се сблъска в бъдеще, но и ще повиши ролята на страната ни при взимането на решения в рамките на ЕС, което ще допринесе допълнително за националния ни суверенитет.
Наред с икономическите ползи, въвеждането на еврото се очаква да доведе и до институционална конвергенция с развитите страни от ЕС, особено що се отнася до качеството на институциите в България и доверието на гражданите в тях. Подобряването на качеството на българските институции ще има както социални, така и икономически ползи.